wtorek, 28 grudnia 2010

Terapia muzyką

Od tysięcy lat muzyka towarzyszy szczęśliwym wydarzeniom w życiu człowieka. Współczesna nauka dowodzi, że muzyka może uwalniać od stresu, obniżać ciśnienie krwi i pomagać w opanowaniu bólu. Wartość kulturalna i rozrywkowa muzyki również nie budzi wątpliwości. Muzyka jest jednak czymś więcej niż tylko rozrywką. Starożytni Egipcjanie używali tego samego hieroglifu dla określenia muzyki i dobrego samopoczucia, a w VI wieku przed naszą erą grecki lekarz i filozof Pitagoras przepisywał muzykę jako środek uzdrawiający. Dzisiaj także wielu z nas traktuje muzykę np. jako sposób na rozładowanie stresu. Jest to też sposób na odnowienie sił i wsłuchanie się we własne uczucia. Jednocześnie badania wykazują, że głośna muzyka rockowa wywołuje agresję, podczas gdy słuchanie Mozarta może podnieść iloraz inteligencji aż o 10 punktówJ. Współcześnie muzyka jest wykorzystywana w wielu dziedzinach np. w medycynie – w rehabilitacji po wylewie, zauważono, że pacjenci pod wpływem muzyki łatwiej pokonywali trudności w mówieniu. Natomiast pacjenci z chorobą wieńcową poddawani muzykoterapii mieli lepszą częstość akcji serca, prawidłową temperaturę i mniej komplikacji.  Pewien francuski specjalista, profesor Alfred Tomatis, opracował terapię muzyczną, która skutecznie pomaga w uczeniu się nowych języków, leczeniu wad wymowy, uwalnianiu od niepokojów i depresji oraz uspokajaniu nadpobudliwych dzieci. Kobiety stosujące tę metodę w czasie ciąży twierdziły, że poród trwał krócej i był mniej bolesny. J
Co o tym sądzicie? Czy wierzycie w tę jakże cudowną moc muzyki?
Cudowny środek na podniesienie poziomu inteligencji ;p

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Funkcje muzyki

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zawsze. I odkąd istnieje spełnia w życiu różne role i funkcje. Wczasach starożytnych muzyka mogła służyć pobudzeniu człowieka lub uspokojeniu, przeniesieniu go w stan biernej kontemplacji. Miała magiczną  moc w rękach kapłanów czy czarowników. Mogła być formą oddziaływania na innych; używano jej do wzbudzenia określonych stanów emocjonalnych. Służyła różnym celom : obrzędom , zabawie, pracy zbiorowej, wojnie, kultom, magiom. Pełniła funkcję obrzędową , informacyjną i komunikacyjną . Wykorzystywano ją  w celach  porozumiewawczych, ostrzegawczych i sygnalizacyjnych. A jakie role i funkcje spełnia muzyka współcześnie? Jak myślicie?

poniedziałek, 6 grudnia 2010

Muzyka i ja


Witam na moim blogu poświęconym muzyce. Nie chce pisać o konkretnym gatunku, lecz o muzyce jako sztuce, która wzbogaca nasze życie, wpływa na emocje i uczucia. No właśnie. Jak na was, na wasze życie, emocje, uczucia wpływa muzyka? Jaka  nastraja was pozytywnie, a jaka dołuje? A może istnieje utwór, który szczególnie zapadł wam w pamięci bądź kojarzy sie z pewnym etapem w waszym życiu? Jeśli chodzi o mnie to przychodzi mi na myśl kilka takich utworów muzycznych, ale o tym później. Jestem miłośniczką muzyki i nie wyobrażam sobie bez niej życia. A wy? I czy zgodzicie się ze mną, że muzyka łagodzi obyczaje? Czekam na wasze opinie i komentarze :-)
Ulubiony utwór na poprawę humoru, dający nadzieje na lepszy dzien :-)